Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Temat: [156] Brak mocy w JTD

  1. #1
    Papla
    Gość

    Domyślnie [156] Brak mocy w JTD

    Na wstępie kilka słów wyjaśnienia dla tych bardziej niecierpliwych i nerwowych koleżanek i kolegów:
    - posiadaczem Alfy jestem od niedawna (miesiąc- zrobiłem ok 3 tys km),
    - wcześniej jeździłem głównie benzyniakami a teraz Alfa to dieselek,
    - całe forum (nie tylko to forum a i google też) przeszukałem, poczytałem, pomyślałem – czyli opcję „szukaj” znam :-)
    Tak, więc całkowicie świadomie zwracam się do Was z wielką prośbą o pomoc.

    Wczoraj postałem sobie w warszawskich korkach z dobrą godzinkę i jak już te korki się przerzedziły to zauważyłem dziwną sprawę. Otóż przy przyśpieszaniu na 1 i 2 auto jedzie, ale nie tak zrywnie i chętnie jak dotychczas. W ogóle nie czuć tego „wciskania” w fotel, jakie było dotychczas. Wyjechałem później poza miasto na dłuższy odcinek prostej i tam popróbowałem. Okazało się, że dopiero na 3 biegu i obrotach lekko powyżej 3000 wraca mu chęć do życia i przyśpiesza tak jak dotychczas. Próbowałem mierzyć też czas przyśpieszenia, to do 100km/h potrzebowałem prawie 16 sekund, przy czym do 60km/h to jechało mi się tak jakbym jechał jakimś zwykłym benzyniakiem o pojemności 1.3 i mocy max 75KM. Dotychczas było o wiele lepiej
    Czyli podsumowując – auto do 3000 obrotów straciło moc – powyżej tych obrotów odzyskuje ją. Z zapisków na forum można wnioskować, że to przepływomierz, ale mam wątpliwości, gdyż głównie opisujecie, że problem z przepływomierzem objawia się tym, że do 3tys jest moc a powyżej jej brak. Czyżby to turbina? A może cos innego?

    Jeszcze jedna uwaga – nie wiem czy ma to coś wspólnego z tym problemem.
    Od początku jak mam auto sprawadzam jego spalanie i porównuje ze wskazaniami komputera. Okazuje się, że komp wskazuje mi średnie spalanie na poziomie 6,4l a realnie (korzystając z kalkulatorka) wychodzi mi 8,5l. Przy czym jazda jest mieszana tzn. 40% miasto i 60% trasa. Staram się jeździć ekonomicznie i tylko czasami pozwalam sobie na chwilkę „zapomnienia”. Czy też tak macie z tym kompem, czy to może jest jednak usterka, którą można jakoś wyeliminować? Poza tym, moim zdaniem to przy moim stylu jazdy to pali sporo za dużo - czy coś z tym można zrobić?

    Jeszcze szczegół – żadna kontrolka nie miga i się nie świeci podczas jazdy.

    Sprawa dla mnie bardzo pilna bo kończy mi się gwarancja z komisu i muszę coś z nimi szybko wywalczyć.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,598

    Domyślnie

    Zakładam oczywiście że takie rzeczy jak filtr powietrza, filtr paliwa to ma powymieniane i zastrzeżeń co do szczelności dolotu nie ma żadnych. Wygląda to na uszkodzony lub niewłaściwy przepływomierz. Spróbuj go odłączyc (odpiąć wtyczkę) i się przejechać jak będzie lepiej to go wymieniaj (i raczej nie kupuj go na allegro). Inna przyczyną może być zawieszanie się zaworu EGR lub kierownic zmiennej regulacji geometrii turbiny (to występuje często jak się nie korzysta z pełnego zakresu prędkości obrotowych silnika). Komputer pokładowy przekłamuje ok. 1l (i z tym musisz się pogodzić) - jak jest więcej to jest pierwsza oznaka padającego/uszkodzonego przepływomierza. Co wg ciebie znaczy jeździć ekonomicznie - jak z niewielką prędkością obrotową silnika to taka jazda tylko zamula silnik. Generalnie najzdrowiej dla silnika i kieszeni jest utrzymywanie obrotów w granicach od obrotów maksymalnego momentu do obrotów maksymalnej mocy, czyli w przypadku M-jeta od 2000 do 4200obr/min, a czasami aby dopalić cząstki stałe warto dojechać do czerwonego pola czyli 5000obr/min
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  3. #3
    Papla
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156
    Zakładam oczywiście że takie rzeczy jak filtr powietrza, filtr paliwa to ma powymieniane i zastrzeżeń co do szczelności dolotu nie ma żadnych.
    Filtry powymieniane (podobno- tak twierdzi serwis ale mechanikowi nikt na ręce nie patrzył) na ostatnim przeglądzie (czyli ok 7 tys km temu), co do szczelności - nie mam pojęcia, czy można to jakoś sprawdzić domowym sposobem?

    Cytat Napisał Maciek-156
    Co wg ciebie znaczy jeździć ekonomicznie - jak z niewielką prędkością obrotową silnika to taka jazda tylko zamula silnik.
    No własnie tak to rozumiałem - czyżby to mogło być przyczyną?

    Co do Twojego opisu o możliwości zawieszenie zaworu ERG lub turbiny - to czy to się jakoś samo odwiesi jak go przegazuję?

    Zastanawiam się jeszcze czy to nie jest wina paliwa - dotychczas tankuję na jednej i tej samej stacji. Jest to porządna stacja firmowa i korzystam zawsze z tego lepszego paliwa. Ale może to ma jakiś wpływ bo zatankowałem ok 50 litrów i zdążyłem przejechać 40km od momentu tankowania.

    Jeśli jeździłem "mułowato" i go zamuliłem i jest to dodatkowo kwestia np. paliwa to czy radzicie wlać jakiś specyfik do paliwa aby przeczyścił wtryski i wszystkie inne duperele? A jeśli wlać to co polecacie?
    A może jednak odradzacie takie eksperymenty?

  4. #4
    Paweł156
    Gość

    Domyślnie

    Nic nie dolewaj tylko jedz do jakiegos mechanika, niech podepną pod kompa i wtedy wiekszość spraw powinna sie wyjasnić. Druga sprawa to ja bym nie do konca wierzył handlarzynie z komisu ze wszystko wymienione, zawsze przy kupnie auta od obcej osoby nalezy wymienić olej, filtry i najlepiej rozrząd, chyba ze masz 100% pewność ze to bylo zrobione.
    Jesli tankujesz na firmowej stacji to paliwo powinno byc ok ale dla pewnosci zalej tez auto na innej stacji, najlepiej jakimś vpowerem albo ultimatem.

  5. #5
    Papla
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweł156
    to ja bym nie do konca wierzył handlarzynie z komisu ze wszystko wymienione, zawsze przy kupnie auta od obcej osoby nalezy wymienić olej, filtry i najlepiej rozrząd, chyba ze masz 100% pewność ze to bylo zrobione.
    Kupiłem samochód poleasingowy, wcześniej był jeden właściciel. Kontaktowałem się z serwisem, gdzie był serwisowany od nowości i podesłali mi cały wykaz co i kiedy robili oraz ich opinię na temat auta - więc może nie 100% ale 90% pewności mam.
    A co do paliwa to zalewam Vervą z naszego Sępenu

  6. #6
    Papla
    Gość

    Domyślnie

    Byłem u mechanika, podłączył auto pod kompa no i wyszło sporo różnych historycznych błędów, ale spowodowanych głównie złym napięciem (kupiłem z padniętym akumulatorem i musiałem go wymienić), w sumie nie wiedział czy któryś z nich odpowiada za obecną sytuację, choć jeden wskazywał na błąd przepływomierza. Na razie skasował wszystko i mam pojeździć kilka dni to się może wyjaśni i wskaże jakieś błędy.
    Jedno mnie pociesza - pojeździł chwilę moim autem a jako, że kiedyś mial taką samą alfę z takim samym silnikiem to stwierdził, że faktycznie bardzo słabo ciągnie i że tak na prawdę to zaczyna normalnie pracować powyżej 3tys obrotów. Czyli nie czepiam się bezpodstawnie.

    Mam teraz pytanie - jak odłączyć przepływomierz aby sprawdzić czy to nie on i gdzie on w ogóle siedzi?
    Czy jak odłączę przepływomierz to jak pojadę ponownie do mechanika to czy przypadkiem nie wskaże mu błędu przepływomierza dlatego, że był odłączony? Bo jeśli ten błąd wskaże to nie będę wiedział czy to przez moje odpięcie czy też jest on uszkodzony.

  7. #7
    Bedboys
    Gość

    Domyślnie

    Jeżeli odłączysz przepływomierz to zapali się kntrolka silnika i na 100% komputer zanotuje jego błąd. Ale jeżeli to przepływomierz to jak go odłączysz auto odrazu zacznie lepiej jechać i nie będzie potrzeba żadnego komputera aby to stwierdzić. A przepływka znajduje się na rurze dolotowej powietrza od filtra do turbiny taka czarna podłużna wtyczka z pięcioma kablami.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2007
    Mieszka w
    Kutno
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8
    Postów
    64

    Domyślnie

    No nie wiem ja u siebie w JTD odpinałem przeplywke i żadna kontrolna sie nie zaświeciła :?
    Jakiś czas temu AR 156 1.9 JTD, później AR 166 2.0 V6 Turbo - kawaler
    obecnie 159 SW 1.8 - żonaty

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,598

    Domyślnie

    W JTD po dodpięciu przepływomierza kontrolka się nie świeci ale EQU zapamiętuje błąd.
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  10. #10
    Bedboys
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156
    W JTD po dodpięciu przepływomierza kontrolka się nie świeci ale EQU zapamiętuje błąd.
    UUppsss ops: ops: 100% racji pomyliłem z TS-em

Podobne wątki

  1. [159] Brak mocy/ utrata mocy/ poszarpywanie
    Utworzone przez chemiczny w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-05-2018, 15:36
  2. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 30-08-2015, 21:02
  3. [159] Kompletny brak kultury silnika 1.9JTDM: klepie, brak mocy
    Utworzone przez Maciej69 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 05-05-2014, 16:43
  4. [146] Brak mocy, brak prędkości, twarde hamulce, dyskoteka w tylnym lewym świetle
    Utworzone przez Larrond w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 08-04-2013, 17:36
  5. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 06-12-2012, 22:49

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory