Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: problem z rozruchem - alfa nie odpala. Alternator czy coś innego ?

  1. #1
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    alfa 159 8v 120km
    Postów
    171

    Domyślnie problem z rozruchem - alfa nie odpala. Alternator czy coś innego ?

    Witam
    Panowie mam problem, wszystko zaczęło się wczoraj - podczas postoju przy pracującym silniku czułem taki dziwny zapach, jakby lekką spaleniznę. Myslałem że może wypala się DPF bo niektórzy mowili że towarzyszy temu pewny smrodek, dodatkowo wskazówka doładowania turbiny przy nagłym puszczeniu gazu spadła szybko więc pomyślałem że to pewnie to. Dzisiaj rano z autem było wszystko ok, po pracy chciałem odpalić silnik to podczas rozruchu wyskoczył jakiś błąd którego nie zdążyłem spisać ale widziałem go poraz pierwszy, przy drugiej próbie wyskoczył błąd świec "pre heating glow.." i ciągle mrugała ikonka świec. Zgasiłem go i odpaliłem ponownie i już błędu nie było, jednak zauważyłem że na biegu jałowym pracował na około 1100 obr. i auto miało wyczuwalnie mniejsza moc. Po powrocie do domu musiałem jeszcze na chwilkę gdzieś podjechać, i teraz po odpaleniu pokazała się ikona akumulatora i znów można było wyczuć ten charakterystyczny zapach. Przejechałem ok.2km i wróciłem do domu, po zgaszeniu silnika już nie odpalił ponownie, po włożeniu kluczka zapłon jest, radio działa etc ale przy próbie rozruchu wszytsko gaśnie.
    To alternator czy może coś innego ? Alternator był wymieniany trochę ponad pół roku temu więc teoretycznie nie powinno być z nim problemu.

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar interside
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Biłgoraj
    Auto
    AR 159SW 1,9jtdm 8v
    Postów
    541

    Domyślnie

    prawdopodobnie przerwałeś mu wypalanie DPF to ten zapach najlepiej podpiąć kompa i sprawdzić zapchanie DPF-a. A to drugie to stawiam na akumulator.

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar marcingoleniow
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150 km
    Postów
    1,188

    Domyślnie

    Czy przy próbie uruchomienia samochodu masz jakiś komunikat?

    Trochę tak jakby coś zrobiło zwarcie i rozładowało akumulator.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar porterneon
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Stelvio Veloce
    Postów
    395

    Domyślnie

    Podepnij akumulator kablami do innego samochodu i sprubuj odpalic. Jak odpali to bedzie znaczyc ze akumulator ma zwarcie lub alternator nie laduje akumulatora i ten sie rozladowal.
    Mi raz sie zdazylo ze samochod nie odpalil. Cos odcinalo napiecie z akumulatora, zresetowal mi nawet przebieg licznika (trip). Odpalilem od drugiego samochodu i do teraz sytuacja sie nie powtorzyla. Sprawdzilem alternator, podaje dobre napiecie. Akumulator mam firmy Bosh a kupiony zostal 8 miesiecy temu.
    Ostatnio edytowane przez porterneon ; 02-04-2014 o 15:50

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar marcingoleniow
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150 km
    Postów
    1,188

    Domyślnie

    Warto też sprawdzić połączenie kabla do masy bo podobno lubi skorodować.

  6. #6
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    alfa 159 8v 120km
    Postów
    171

    Domyślnie

    Odłączyłem kable od aku i po jakiś 30 min podpiąłem ponownie. Za pierwszym razem odpalił bez problemu, zgasiłem go i odpaliłem ponownie też ok - ale już za 3 razem przy próbie rozruchu wszystko zgasło, jeszcze były 2 inne próby nadal to samo. Spróbowałem po chwili kolejny raz i odpalił ale trochę mu było ciężko i obroty na jałowym znów koło 1100obr.
    Zauważyłem też że bagażnik nie chce się otworzyć mimo że jak wsadzę kluczyk to radio etc wszystko działa.
    Wygląda na to że to chyba bardziej akumulator, dzięki za rady zaraz coś pokombinuje i spróbuje z innego aku odpalić.

    marcingoleniów - komunikat żaden sie nie pojawia, po prostu gasną wszystkie zegary etc
    Ostatnio edytowane przez prv87 ; 02-04-2014 o 16:31

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar marcingoleniow
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150 km
    Postów
    1,188

    Domyślnie

    Cytat Napisał prv87 Zobacz post
    Odłączyłem kable od aku i po jakiś 30 min podpiąłem ponownie. Za pierwszym razem odpalił bez problemu, zgasiłem go i odpaliłem ponownie też ok - ale już za 3 razem przy próbie rozruchu wszystko zgasło, jeszcze były 2 inne próby nadal to samo. Spróbowałem po chwili kolejny raz i odpalił ale trochę mu było ciężko i obroty na jałowym znów koło 1100obr.
    Zauważyłem też że bagażnik nie chce się otworzyć mimo że jak wsadzę kluczyk to radio etc wszystko działa.
    Wygląda na to że to chyba bardziej akumulator, dzięki za rady zaraz coś pokombinuje i spróbuje z innego aku odpalić.

    marcingoleniów - komunikat żaden sie nie pojawia, po prostu gasną wszystkie zegary etc
    O bagażnik się nie martw to normalne ze po odłączeniu akumulatora nie działa. Jak kilka razy zamkniesz i otworzysz z pilota samochód i chyba bagażnik to przycisk w podsufitce będzie działał .

    Dodano po 2 minutes:

    Coś Ci robi zwarcie i rozładowuje akumulator. Może na wyrost ale uważaj, żeby coś Ci się nie zapaliło.
    Ostatnio edytowane przez marcingoleniow ; 02-04-2014 o 16:37 Powód: Dodano

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar hubert.janowski
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Zdanowice,,,,,Gliwice
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm+chip 160 KM350Nm disactive 2008r.
    Postów
    303

    Domyślnie

    Witam miałem identyczny problem w bravo jtd...okazało się że szczotki się skończyły w rozruszniku i robiły zwarcie. Sprawdz go jeśli to to to po wyjęciu i rozebraniu od razu zauważysz. cały szczotkotrzymacz bosha kosztuje ok 80 zł

  9. #9
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    alfa 159 8v 120km
    Postów
    171

    Domyślnie

    Spróbuje zerknąć na ten rozrusznik, jeżeli dam radę się tam dostać to sprawdzę to. On jest pod EGR-em tak?Jest tam w miarę dostęp z góry ?
    A czy może to być kwestia samego aku czy raczej coś innego robi zwarcie ? I czy jak auto odpali to mogę nim przejechać parę km czy lepiej nie ? Jak nic nie zrobię to jutro po południu wstawie do warsztatu tylko rano mam z 15km do przejechania więc nie wiem czy jak coś mogę autem.

  10. #10
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    alfa 159 8v 120km
    Postów
    171

    Domyślnie

    wychodzi na to że to jednak alternator. Kolega podjechał i podpięliśmy kable wtedy odpalił bez problemu - po odpięciu tak się rozładował że nawet kluczyk mi zablokowało w stacyjce i nie mogłem wyjąć bez podpięcia ponownie kabli. Kolega sprawdził ładowanie i było koło 8.0V a z tego co wiem to powinno byc kolo 14V.
    Nowy alternator wsadzili mi jakieś 7 miesięcy temu, od tego czasu zrobiłem pewnie jakieś 10 000 km. Jutro lawetą jadę do warsztatu i oddam na reklamację, mam nadzieję że zrobią to bez większego problemu

Podobne wątki

  1. Alfa 14 1.9 JTD - problem z rozruchem
    Utworzone przez Blue147 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-04-2015, 19:45
  2. Problem z rozruchem Alfa 156
    Utworzone przez tomeczq w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21-02-2014, 10:51
  3. Problem z rozruchem ciepłego silnika Alfa 156 1.6 TS
    Utworzone przez maxior26 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-08-2012, 16:56
  4. [146] Problem z rozruchem 146 1.6TS
    Utworzone przez stefan55 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-12-2010, 22:18
  5. [145] akumulator, alternator, a może coś innego...
    Utworzone przez Masterpolo w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 05-10-2008, 20:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory