Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Temat: Tonale 1.6 JTD- raport użytkownika

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Tonale
    Postów
    19

    Domyślnie Tonale 1.6 JTD- raport użytkownika

    Nie wiem, czy to nie spam i śmietnikowanie, ale może ktoś się zastanawia i przyda mu się pakiet informacji....

    Od pół roku śmigam tonale "w gnojowicy"
    właśnie przeszło pierwszy "przegląd"- po 20 000 km

    Na początek geneza:
    Od 12 lat ujeżdżałem rodzinne cytryny z podstawowym silnikiem diesela...
    Po durnych podwyżkach cen i idiotycznej polityce rabatowej gdy okazało się, że c5 kosztuje tyle co alfa tej samej wielkości - padła decyzja o zakupie alfy ( skoro w tej samej kasie można mieć ciekawsze auto, to czemu by nie??)
    Wersja podstawowa - sprint, silnik diesel 130 km
    Spalanie - około 5,7 - 5,8 ltr/100 ( prędkości ok 120-125) z trumną na dachu - 6,1 ( prędkość 115-120 - bo szumi jak nienormalna)

    Spostrzeżenia:
    1) zawieszenie dość twarde, sprężyste, całkiem precyzyjne ( porównując do cytryny)- możliwości zawieszenia zdecydowanie przekraczają możliwości silnika - żona ma skodzinę, jak wsiadałem z cytryny do skodziny, to była twarda i niewygodna, jak z alfy - to skodzina miękka i gumiasta

    2) skrzynia - działa dziwnie - to mój pierwszy automat ( dsg)- więc się nie znam - w trybie n zbyt mocno muli, w trybie d działa trochę zbyt agresywnie - reaguje nie tylko na na wciśnięcie gazu, ale również hamulca - np dohamowanie przed zakrętem czasami skutkuje walnięcie po dwa biegi w dól ( przy dieselku 1.6 brzmi jak żarcik)- przy mrozach miałem jakieś dziwne szarpnięcia przy przełączeniu 3->4 - tylko w trybie n i tylko przy obrotach 2200-2600.. uspokoiło się.
    3) lakier - bardzo miękki - każdy kamyczek robi odprysk
    4) wnętrze :
    na tle citroenowego autobusa:
    - brakuje mi schowków i możliwości załadunkowych
    - samochód raczej 4 osobowy niż 5 osobowy
    - materiały fajne i mimo, że plastyki to sprawiające pierwsze wrażenie całkiem jakościowych ( oczywiście jak zajrzeć w zakamarki to współczesny standard - silikon, taśma i trytytki)
    - fotele dość wygodne - nie męczą nawet przy bardzo długiej ( ponad 1000km) jeździe
    5) systemy elektroniczne -
    - dziwne.... - kilka fajnych funkcji ( alarm nocny, alarm prędkości, stan pojazdu, otworzenie bagażnika/ drzwi z telefonu) kilka bez sensu - typu zapalenie świateł z komórki
    - brakuje mi spisu tras ze spalaniem ( w cytrynie każda trasa się zapisywała + statystyki dzienne, miesięczne, roczne) - dawało fany obraz tego ile godzin człowiek siedzi w tej blaszanej puszce
    z innych dziwnych rzeczy nie korzystam

    nawi - tutaj sukces - po pół roku serwis ogarnął w końcu nawigację i działa trafic ( korki, ceny paliw, pogoda) ten sam tomtom co miałem w citroenie - więc zaskoczeń brak

    Pozostałe "niedopracowania"
    - jak uwali śniegiem przednie czujniki parkowania, to system wyłącza całość ( cytryna wyłączała tylko przód)
    - jak uwali śniegiem radar to nie działa tempomat - a można było zrobić tak, żeby przechodzi w tryb zwykłego regulatora prędkości
    - światła automatyczne - w cytrynie było tak, że po trzecim przemazaniu wycieraczek automatycznia włączał mijania - tutaj walczy z deszczem na na światłach dziennych - bez sensu...
    - tylna klapa rysuje boczki - tm gdzie są odbojniki- bede musiał się zgłosić na malowanie zaprawek i naklejenie jakiegoś guana w tym miejscu
    jak coś mi się przypomni to jeszcze będę edytował
    oryginalne belki dachowe słabej jakości ( wcześniej miałem thula - był wyraźnie lepszy)

    Podsumowując:
    Samochód fajny, wyceniony rozsądnie jeździ przyjemnie, mimo podstawowej wersji wyposażenie jest wystarczające+ kilka fajnych smaczków.
    Kilka drobnych niedopracowań troszkę psuje cały obraz.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar koskar
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    WL // GA
    Auto
    Alfa Romeo 156 Berlina 2.0 T.S. 1999r., Renault Clio III Ph2 1.2 2010r.
    Postów
    1,782

    Domyślnie

    fajny raport, dzięki

    Cytat Napisał sweeper Zobacz post
    - światła automatyczne - w cytrynie było tak, że po trzecim przemazaniu wycieraczek automatycznia włączał mijania - tutaj walczy z deszczem na na światłach dziennych - bez sensu...

    bardzo to sobie cenię w C5, tym bardziej że przy ograniczonej widoczności światła mijania powinny być włączone

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    1,031

    Domyślnie

    .....czyli takie sobie, w miarę przyjemne wozidło i nic więcej.... gdzie tu "meccanica delle emozioni" albo "bez serc bylibyśmy tylko maszynami".
    Szkoda. Milano pewnie będzie podobne w odbiorze.

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Tonale
    Postów
    19

    Domyślnie

    no niekoniecznie - przeciętne i takie sobie to są auta z grupy VW ( nie wiem jak seat, bo nigdy nie miałem) - alfa jest w jakimś sensie wyrazista- maw sobie coś....
    nieco błędne jest zestawienie silnik- skrzynia - chyba do tego silnika jednak manual by mi pasował - ale takie czasy - wszyscy tak zestawiają. Oczywiście można kupić 2.0 -->280km z napędem na 4 łapy ( w instrukcji taka występuje) .... a nie poczekaj - u nas nie można- ale to już pretensje do polityków i ekoczubów.... chociaż ja bym i tak nie kupił za 300 koła małej alfy - ale ja to ja...
    myślę, że jest ciekawym autem, żeby spróbować alf- nie jest aż tak wyczynowa jak stelvio czy gulia, a nie jest tak nudne jak VW czy skodzina. Tak jak pisałem - efekt psuje kilka pierdół, które ogarniety inżynier ogarnął by w dwa dni.

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    ten diselek może sprawiać więcej frajdy niż podstawowa benzyna. większy moment, lepszy dół, przyspieszenie do 100 podobne, skrzynia ma jeden bieg mniej do wachlowania (w sensie, że to lepiej).

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2023
    Auto
    Alfa Romeo Tonale 130KM
    Postów
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał sweeper Zobacz post
    Nie wiem, czy to nie spam i śmietnikowanie, ale może ktoś się zastanawia i przyda mu się pakiet informacji....

    Od pół roku śmigam tonale "w gnojowicy"
    właśnie przeszło pierwszy "przegląd"- po 20 000 km

    Na początek geneza:
    Od 12 lat ujeżdżałem rodzinne cytryny z podstawowym silnikiem diesela...
    Po durnych podwyżkach cen i idiotycznej polityce rabatowej gdy okazało się, że c5 kosztuje tyle co alfa tej samej wielkości - padła decyzja o zakupie alfy ( skoro w tej samej kasie można mieć ciekawsze auto, to czemu by nie??)
    Wersja podstawowa - sprint, silnik diesel 130 km
    Spalanie - około 5,7 - 5,8 ltr/100 ( prędkości ok 120-125) z trumną na dachu - 6,1 ( prędkość 115-120 - bo szumi jak nienormalna)

    Spostrzeżenia:
    1) zawieszenie dość twarde, sprężyste, całkiem precyzyjne ( porównując do cytryny)- możliwości zawieszenia zdecydowanie przekraczają możliwości silnika - żona ma skodzinę, jak wsiadałem z cytryny do skodziny, to była twarda i niewygodna, jak z alfy - to skodzina miękka i gumiasta

    2) skrzynia - działa dziwnie - to mój pierwszy automat ( dsg)- więc się nie znam - w trybie n zbyt mocno muli, w trybie d działa trochę zbyt agresywnie - reaguje nie tylko na na wciśnięcie gazu, ale również hamulca - np dohamowanie przed zakrętem czasami skutkuje walnięcie po dwa biegi w dól ( przy dieselku 1.6
    Mnie w tej skrzyni wkurza,że gdy jadę na łopatkach to centralka i tak decyduje za mnie np;jadę na 4 biegu gaz w podłogę a ona i tak zrzuca bieg i wyje jak głupia.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar lem60
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Krosno Odrz.
    Auto
    BYŁO; AR 147, AR 159 JEST AR Giulietta, AR Mito Veloce, AR Tonale Ti 2023
    Postów
    53

    Domyślnie

    Ja tam lubię swoją TONALE odnośnie ACC założyłem temat jak by ktoś coś to zapraszam do dyskusji
    Alfy trzeba kochać - takie jest prawo

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Tonale
    Postów
    19

    Domyślnie

    przypomniało mi się:
    z plusów:
    - bardzo mocne światła - mimo, że mam bieda wersję - mijania są wystarczające - "długimi" można śnieg topić
    z minusów:
    - Acc - tak jak ktoś wspomniał - ciągle się wyłącza-

    - aktualnie nie działają lampki we wnętrzu - podobno wystarczy odpiąć aku - ale zaprosili mnie na serwis w celu przeprowadzenia tej ceremonii, bo jak sam to zrobię to mogę mieć choinkę kontrolek

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar koskar
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    WL // GA
    Auto
    Alfa Romeo 156 Berlina 2.0 T.S. 1999r., Renault Clio III Ph2 1.2 2010r.
    Postów
    1,782

    Domyślnie

    Cytat Napisał sweeper Zobacz post
    przypomniało mi się:
    z plusów:
    - bardzo mocne światła - mimo, że mam bieda wersję - mijania są wystarczające - "długimi" można śnieg topić
    z minusów:
    - Acc - tak jak ktoś wspomniał - ciągle się wyłącza-

    - aktualnie nie działają lampki we wnętrzu - podobno wystarczy odpiąć aku - ale zaprosili mnie na serwis w celu przeprowadzenia tej ceremonii, bo jak sam to zrobię to mogę mieć choinkę kontrolek
    o to ciekawe, bo ludzie z reguły w autach narzekają na te podstawowe ledy

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Tonale
    Postów
    19

    Domyślnie

    lampki w środku naprawili - przez odłączenie aku...
    odnośnie świateł - podstawowe ledy w skodzinie żony - trzeba giermka ze świeczką przed sobą gonić. - chyba nawet gorsze niż były podstawowe żarówki w poprzednim modelu skody - ostatni raz takie guano widziałem jak miałem deawoo espero...
    tutaj podstawowe ledy są naprawdę mocne - jedynie trochę brakuje doświetlania zakrętów - ale nawet nie zwróciłem uwagi kupując.
    Jak w innych markach - nie mam pojęcia - nie testowałem.

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo Tonale
    Utworzone przez radosuaf w dziale Tonale
    Odpowiedzi: 2612
    Ostatni post / autor: 11-04-2024, 14:34
  2. Tonale Q4 PHEV
    Utworzone przez duke75 w dziale Tonale
    Odpowiedzi: 190
    Ostatni post / autor: 13-12-2023, 22:43
  3. Alfa Romeo Tonale
    Utworzone przez azar w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-03-2019, 09:21

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory